close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 20 czerwca 2013

  Przedstawiciele organizacji polonijnych spotkali się z Grecko-Polską Grupą Przyjażni Międzyparlamentarnej.

  W dniu 18 czerwca br., z inicjatywy Pani Fotini Pipili, posłanki „Nowej Demokracji”, przewodniczącej Grecko-Polskiej Grupy Przyjaźni Międzyparlamentarnej, w biurach parlamentu greckiego w Atenach doszło do spotkania przedstawicieli miejscowej Polonii z następującymi członkami Grecko-Polskiej Grupy  Przyjaźni Międzyparlamentarnej: Paris Koukoulopoulos - poseł „Pasok”, Chara Kafantari - posłanka „Syrizy”, Dimitrios Gelalis poseł „Syrizy”. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Polonii reprezentowali następujące organizacje i podmioty polonijne działające w Grecji: Zrzeszenie Polaków w Grecji „Mieszko”, Związek Polaków Zachodniej Grecji i Wysp Jońskich, Związek Polonijnych Klubów Sportowych "Panpolonikos", Towarzystwo Kultury Polskiej im. J. Słowackiego, Tygodnik Ateński, Zespół Szkół im. Zygmunta Mineyki oraz Polsko-Greckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych i Kulturalnych „Egida” (w trakcie powstawania).
  Z ramienia ambasady, w spotkaniu wzięli udział pan ambasador Maciej Krych, konsul Przemysław Dropiewski oraz pani Justyna Słowik.
  Przedstawiciele Polonii zaprezentowali profil swojej działalności i problemy, z którymi spotykają się w życiu codziennym. Jednym z ważniejszych zagadnień poruszonych na spotkaniu przez Polonię oraz konsula były kwestie długotrwałych postępowań dotyczących załatwiania przekazanych przez stronę polską wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe podlegających wspólnotowej koordynacji oraz braku właściwej współpracy pomiędzy polskim ZUS-em, a jego greckim odpowiednikiem IKA. Przedstawiciele Grecko-Polskiej Grupy Przyjaźni Międzyparlamentarnej wyrazili zainteresowanie aktywnością Polonii  i przedstawionym problemami, wyrazili wolę pomocy przy ich rozwiązywaniu oraz chęć dalszej współpracy.
  Z satysfakcją odnotowujemy inicjatywę posłanki F. Pipili i organizację spotkania, które było pierwszym tego typu wydarzeniem. Szefowa Grupy ciepło i z uznaniem wyraziła się na temat obecności polskiej społeczności w Grecji, określając ją nie jako grupę imigrantów, ale jako element społeczeństwa europejskiego.
   

  Tagi: Polonia

  gr_parl_2
  gr_parl_3
  gr_parl_1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: