close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 23 listopada 2017

  Ważnym punktem programu wizyty Prezydenta RP wraz z Małżonką w Grecji było spotkanie z polską społecznością. Miało ono miejsce we wtorek 21 listopada w hotelu Grande Bretagne w Atenach.

  Na spotkanie z Parą Prezydencką licznie przybyli przedstawiciele Polonii nie tylko z Aten, ale także z Peloponezu, Krety i Grecji Północnej. Spotkanie to było także okazją do, nieco spóźnionych, ale wspólnych obchodów naszego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczął hymn narodowy, po czym uczniowie Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki zaprezentowali krótki program artystyczny złożony z polskich pieśni patriotycznych i tradycyjnych tańców.

   

   

   

   - Polacy przybywający do Grecji w latach 80. byli przyjmowani przez Greków z życzliwością; była to w jakimś sensie odpowiedź na gest Polaków, którzy pod koniec lat 40. przyjęli Greków - powiedział na spotkaniu Andrzej Duda. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe kilkunastu zasłużonym działaczom polonijnym, dziękując za budowanie w Grecji "dobrej marki Polski".

  Odznaczeni zostali:

  za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za kultywowanie polskich tradycji narodowych wśród Polaków mieszkających poza granicami kraju:

  Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

  Ksiądz Jerzy Chorzempa

  za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Grecji oraz rozwijanie polsko-greckiej współpracy:

  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

  Irena Godek

   Czesława Kapuścik

   Marzena Mavridis

   Marek Nadolski

   Beata Panagiotopoulu

   Marzena Pasagiannidi

   Joanna Wypych.

  za zasługi na rzecz środowiska polonijnego w Grecji, za kultywowanie polskich tradycji narodowych wśród Polaków mieszkających poza granicami kraju:

  Złotym Krzyżem Zasługi

   Grażyna Adamidu

   Marzanna Geisler

   Marek Mariusz Kogut

  Srebrnym Krzyżem Zasługi

   Adrian Nowierski

   Małgorzata Sito.

   

   

  Andrzej Duda ocenił również, że do tej pory relacje Polski z Grecją nie były wystarczająco intensywne. Według niego Grecja - jeden z krajów członkowskich UE, rocznie odwiedzany przez prawie milion Polaków - powinna być w stałym rozkładzie wizyt najważniejszych przedstawicieli polskiego państwa. -  Trzeba te relacje bezpośrednie odbudowywać - podkreślił.

  Prezydent poprosił Polaków o to, by świętowali w przyszłym roku 100. rocznicę odzyskania niepodległości tak, by Polskę było w Grecji widać. Zwrócił też uwagę na grecki akcent tej rocznicy. Przypomniał, że "Grecja była jednym z pierwszych państw, które uznały odrodzoną Rzeczpospolitą". Dodał, że w 2019 r. przypadać będzie 100. rocznica ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Grecją.

  CAŁOŚĆ WYSTĄPIENIA PREZYDENTA RP

   

  W imieniu odznaczonych podziękował pan Marek Nadolski. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, goście mieli okazję do bezpośredniej rozmowy z Prezydentem i do pamiątkowych zdjęć. Wizyta Andrzeja Dudy była pierwszą wizytą Prezydenta RP w Grecji od 1998 r.

   

  Źródło: KPRP, PAP, Ambasada RP

  GB01
  GB02
  GB03
  GB04
  GB05
  GB06
  GB07
  GB08
  GB09
  GB10
  GB11
  GB12
  GB13
  GB14
  GB15
  GB16
  GB17
  GB18

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: